Andulka (Papagájec vlnkovaný)

Pôvod:
Vyskytuje sa po celej Austrálii, okrem pobrežia. Zdržiava sa vo veľkých kŕdľoch. Do Európy ju prvý raz doviezol výskumník a maliar vtákov pán Gould v r.1840.

Charakteristika:
Andulka je najmenší ploskochvostý papagáj. Rýchlo sa stala veľmi obľúbeným vtákom. Andulka je nenáročná, ale pretože je od prírody zvyknutá na život vo väčších spoločenstvách, treba sa jej veľa venovať, alebo ich chovať v páre, prípadne i vo väčšom počte. Dokáže sa naučiť niekoľko slov i jednoduché melódie.
Možno ich chovať v klietkach, voliérach, ktoré sú vybavené bydielkami rôznej hrúbky, kúpeľničkou, hračkami, nesmú byť v prievane ani na mraze.

Krmenie:

V prírode sa andulky živia prevažne semenami tráv a bylín. V zajatí je pre ne náhradou množstvo rôznych druhov prosa, chastica tiež kanárikov zob alebo skorocel. Proso musí byť vždy nelúpané. Andulky milujú tiež zelenú potravu, ako je púpava, Stavikrv vtáčí či Pastierska kapsička. Mali by sme tiež pripraviť každému vtákovi strúhanú mrkvu, kúsky jablka alebo hrušky, banán, hrozno. Tiež plátky uhoriek alebo sójové výhonky robia vtákom dobre. Pretože vtáky majú veľmi rýchlu látkovú výmenu, vyžadujú viac minerálnych látok než iné živočíchy. V obchodoch sa predávajú vápencové kamene pre andulky, známe sépiové kosti a jemnozrnný vtáčí grit. Nahradí ich i drvené škrupiny varených slepačích vajec. Mnoho minerálnych látok obsahuje i kôra ovocných stromov a iných listnatých stromov. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na denne čerstvú vodu na pitie, ktorá nesmie byť príliš studená.

Odchov:

 

Aby sa andulky mohli rozmožovať , musíte mať dve andulky. Samčeka a samičku. Ak si padnú do oka vytvoria si pár. Samček má ozobie modré až fialové. Samička zas hnedé. Mladé vtáky samičky majú ozobie modré s bielym okolo nozdier. Mladý samček ho má ružové. Andulky sa rozmnožujú aj niekoľko krát za rok, ak sú chované v dobrých podmienkach. Hnizdenie sa začína od Marca a trvá až do leta. Nenechávajte však andulku hniezdiť viac ako dva krát za sebou a nezahniezďujte príliš mladé andulky. Andulky potrebujú k hniezdeniu 4 veci: Búdku, pokoj, jedlo a správnu teplotu. Darmo by ste čakali vajíčka ak nieje aspoň nad 15 stupňov C. Búdka -by mala byť veľká 25cm, 15cm a 15 cm. -najlepšia je klietka ktorá nieje príliš hlboká. Pri vchádzaní dnu nemože andulka rozbiť vajíčka ako pri vchádzaní do hlbokej klietky. -v búdke musí byť plytká jamka v ktorej budú vajíčka, a ktorá zabraňuje ich rozkotúľaniu -ďalší otvor či skôr dvierka na búdke sú uložené zvrchu búdky. Týmto otvorom kontrolujete vajíčka i mladé vtáky. Tokanie Tokaním samčeka sa začínajú námluvy u samičky. Samček prudko kýva hlavou dozadu a dopredu, pritom jemne kŕmi samičku. Pojašene lieta po celej klietke a nahlas šteboce. Ak páru vyhovuje počasie a majú dostatok jedla aj vody, samička a samček sa po niekoľkých dňoch od tokania začnú páriť. Pária sa aj niekoľko krát za deň. Po siedmich až desiatich dňoch znesie samička do búdky svoje prvé vajíčko. Každý druhý deň od znesenia prvého, sa v búdke objaví dalšie jedno vajíčko. Andulka nakladie približne 4-5 vajec. Mladé vtáčiky sa vyliahnu po 18-tich dňoch od znesenia každého individuálne. Preto je aj veľký rozdiel veľkostí mláďat v búdke.Niektoré vajíčka ostanú neoplodnené. Sú vo vnútri žlté a majú priesvitnú škrupinku.Takéto vajíčka je najlepšie vyhodiť. Ak ich necháte tak vyhodí ich samička. Samček celý čas hniezdenia kŕmi samičku v búdke. Samička vyletúva von len na veľmi krátky čas. A počas vyprázdňovania. Tento čas by ste mali využiť na kontrolu mláďat a vajíčok. Vajíčka nevyberajte. Keď andulky vyletia z hniezda nechajte ich ešte aspoň dva týždne s rodičmi.

Choroby:

Medzi najčastejšie „choroby“ anduliek patria zlomeniny. Vyskytujú sa prevažne na neosvalených nohách alebo postihujú krídla. Zlomeniny sa hoja pomerne rýchlo, 7 – 10 dní. Najčastejšie fixujeme zlomeninu leukoplastom. Otvorené zlomeniny prenecháme radšej na veterinára. Nadej na vyliečenie je velmi vysoká.

Nádorové bujnenie sa prejavuje najmä u starších anduliek. Prevažne sú to nádory tukového tkaniva, takzvané Lipomy a sú nezhubné. Operatívne odstránenie  nádoru je takmer bez rizika. U samčekov sa môžu objaviť nádory semeníkov. Brušná dutina je velmi vypuklá  a presvitajú vnútornosti. Operatívne odstránenie je komplikovanie, nie však nemožné.

 Roztoč vtáči svrab vyvoláva Vápenku. Prejavuje sa na zobáku, obočí a  hlavne na nohách, kde dochádza k silnemu bujneniu rohovinových šupiek. Je velmi dobre liečiteľná.

Zväčšenie štítnej žľazy nepatrí medzi infekčné choroby. Andulka pôsobí unaveno a stráca schopnosť letu. Ma problémy s dýchaním. Pri liečení pridávame do vody jódove preparáty.

 Vytrhávanie peria je doprevádzajúcim znakom Vapenky, alebo podobných kožných cudzopasníkov.Môže byť postihnutá koža alebo perie rôznymi plesnami. Je potrebná konzultacia s veterinárom.

Salmonelou sa vtáci nakazia predovšetkým zo znečisteného krmiva alebo priamim kontaktov s chorým vtákom. Andulka stráca tekutiny pomerne rýchlo.  U chronickéj choroby dochádza k opuchom kĺbov a šliach. Je potrebné často kontorlovať kvalitu krmiva a v neposlednom rade je potrebná izolácie novo zakúpených jedincov od chovných

 

Autorské práva fotiek vyhradené!